Nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca: obietnice i warunki

Nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca jest jedną z praktyk religijnych, które Matka Boża objawiła w Fatimie. To nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca ma na celu wynagrodzenie za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi. Wierzący, poprzez regularne uczestnictwo w tym nabożeństwie, mogą otrzymać liczne łaski duchowe, a także wyjednać sobie wieczne zbawienie.

Skąd wzięło się nabożeństwo pierwszych sobót?

Nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca ma swoje korzenie w objawieniach Matki Bożej z Fatimy, które miały miejsce w 1917 roku. Matka Boża, objawiając się trzem pastuszkom – Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi.

Siedem lat po zakończeniu objawień w Fatimie, Matka Boża pozwoliła siostrze Łucji na ujawnienie treści drugiej tajemnicy fatimskiej, dotyczącej nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi. 10 grudnia 1925 roku Maryja z Dzieciątkiem ukazała się siostrze Łucji i pokazała jej serce otoczone cierniami.

Matka Boża obiecała, że tym, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią nabożeństwa, w stanie łaski i w intencji wynagradzającej jej Niepokalanemu Sercu, wyjedna łaski potrzebne do zbawienia.

„Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewierności stale ranią. Przynajmniej ty staraj się nieść mi radość i oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię świętą, odmówią jeden Różaniec i przez piętnaście minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia.”

„Córko moja” – powiedział Jezus – „chodzi o pięć rodzajów zniewag, którymi obraża się Niepokalane Serce Maryi:

  1. Obelgi przeciw Niepokalanemu Poczęciu,
  2. Przeciw Jej Dziewictwu,
  3. Przeciw Jej Bożemu Macierzyństwu,
  4. Obelgi, przez które usiłuje się wpoić w serca dzieci obojętność, wzgardę, a nawet nienawiść wobec nieskalanej Matki,
  5. Bluźnierstwa, które znieważają Maryję w Jej świętych wizerunkach.”

Pierwsze soboty miesiąca – obietnice

Maryja przyrzekła, że będzie obecna przy tych, którzy odprawią nabożeństwo pięciu pierwszych sobót, w chwili ich śmierci, udzielając im wszelkich łask koniecznych do zbawienia.

Przeczytaj także:  Tajemnic Różańca Świętego + krótkie rozważania

Istotnym warunkiem właściwego odprawienia nabożeństwa jest nasze nastawienie, z jakim realizujemy te praktyki, co Jezus podkreślił w objawieniu z 15 lutego 1926 roku.

To jest prawda, moja córko, że wiele dusz zaczyna, lecz mało kto kończy, i ci, którzy kończą, mają za cel otrzymać przyrzeczone łaski; Ja jednak wolę, żeby odprawiali pięć pierwszych sobót miesiąca w celu wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu twojej Matki Niebieskiej, niż żeby odprawiać piętnaście bezdusznie i z obojętnością…

Jezus wymienia trzy grupy osób uczestniczących w nabożeństwach pierwszych sobót miesiąca: te, które zaczynają je odprawiać, ale ich nie kończą; te, które kończą, ale wykonują je jedynie ze względu na obiecane łaski; oraz te, które odprawiają je głównie w intencji wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny – one najbardziej przypadają Jezusowi do gustu.

Jeśli ktoś nie może brać udziału w nabożeństwie w sobotę, może, za zgodą kapłana, odprawić je w niedzielę po pierwszej sobocie.

W pobożnym wzbudzaniu właściwej intencji do dobrego wypełnienia nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi pomoże nam modlitwa pozostawiona przez Piękną Panią:

„Jezu, to z miłości do Ciebie, za nawrócenie grzeszników i dla zadośćuczynienia za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi”

Pierwsze soboty miesiąca – warunki

Warunek 1: Spowiedź święta w pierwszą sobotę miesiąca.

Jednym z warunków nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca jest spowiedź święta w pierwszą sobotę miesiąca. Wierni muszą przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania, oczyścić swoje serce z grzechów i uzyskać stan łaski. Przystąpienie do spowiedzi świętej jest kluczowym elementem nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca, ponieważ umożliwia wiernym przyjęcie Komunii św. w stanie czystym.

Można przystąpić do spowiedzi wcześniej, np. w ramach pierwszego piątku miesiąca, pamiętając przy tym o wynagradzającej intencji względem Niepokalanego Serca Maryi. Należy podkreślić, że do spowiedzi trzeba przystąpić z zamiarem zadośćuczynienia za zniewagi wobec Niepokalanego Serca Maryi. Taką intencję można wzbudzić podczas przygotowań do spowiedzi lub w trakcie uzyskiwania rozgrzeszenia. Przed spowiedzią można odmówić następującą lub podobną modlitwę:

Przeczytaj także:  9 Pierwszych Piątków Miesiąca – poznaj czym jest "Wielka Obietnica"

„Boże, pragnę teraz przystąpić do świętego sakramentu pojednania, aby otrzymać przebaczenie za popełnione grzechy, szczególnie za te, którymi świadomie lub nieświadomie zadałem ból Niepokalanemu Sercu Maryi. Niech ta spowiedź wyjedna Twoje miłosierdzie dla mnie oraz dla biednych grzeszników, by Niepokalane Serce Maryi zatriumfowało wśród nas.”

Warunek 2: Komunia św. w pierwszą sobotę miesiąca.

Komunia św. jest kolejnym warunkiem, który wierni muszą spełnić w pierwszą sobotę miesiąca, aby wypełnić nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca. Maryja prosiła, aby wierni przyjmowali Komunię św. w tym dniu w stanie łaski i w intencji wynagradzającej za grzechy. Przyjmowanie Eucharystii z czystym sercem jest centralnym elementem nabożeństwa, ponieważ jednoczy wiernych z Chrystusem i umacnia ich w walce duchowej. Po otrzymaniu Eucharystii powinno się wzbudzić intencję wynagradzającą.

Warunek 3: Różaniec w pierwszą sobotę miesiąca.

Warunkiem nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca jest odmawianie jednej części różańca – pięciu tajemnic – w pierwszą sobotę miesiąca. Różaniec jest potężnym narzędziem modlitewnym, które pozwala wiernym medytować nad życiem Jezusa i Maryi i jednocześnie prosić o łaski potrzebne do zbawienia. Odmawianie różańca w intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi jest aktem wiary i pobożności, który zbliża wiernych do Maryi.

Zaczynając różaniec, należy wzbudzić intencję wynagradzającą, poinformować Matkę Najświętszą, że będziemy się modlić z zamiarem ratowania grzeszników oraz wyrazić Jej dowód naszej miłości. Po każdej tajemnicy różańca powinno się odmówić Modlitwę.

„O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia”.

Warunek 4: Piętnastominutowe rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi w pierwszą sobotę miesiąca.

Kolejnym warunkiem nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca jest piętnastominutowe rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi. Matka Boża prosiła, aby wierni poświęcili czas na medytację nad tajemnicami różańcowymi, rozważając życie, mękę i triumf Jezusa oraz Najświętszej Maryi Panny. Ten akt medytacji jest szczególnym momentem refleksji i zbliżenia się do Boga oraz Maryi.

Przeczytaj także:  Co to jest Żywy Różaniec?

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *