Na tej stronie znajdziesz czytania liturgiczne, które przeprowadzą cię przez każdy dzień. Codzienne refleksje pozwalają głębiej zrozumieć Słowo Boże i zbliżyć się do Jezusa. Skupienie na psalmie, pierwszym czytaniu, drugim czytaniu oraz ewangelii wzbogaci twój dzień powszedni duchową refleksją.

Jakie czytania dzisiaj?


Select date

Trzecia Niedziela Wielkiego Postu

Księga Wyjścia 3,1-8a.13-15.

Gdy Mojżesz pasł owce swego teścia imieniem Jetro, kapłana Madianitów, zaprowadził owce w głąb pustyni i doszedł do Góry Bożej Horeb.
Wtedy ukazał mu się Anioł Pański w płomieniu ognia, ze środka krzewu. Mojżesz widział, jak krzew płonął ogniem, a nie spłonął od niego.
Wtedy Mojżesz powiedział do siebie: «Podejdę, żeby się przyjrzeć temu niezwykłemu zjawisku. Dlaczego krzew się nie spala?»
Gdy zaś Pan ujrzał, że Mojżesz się zbliżał, aby lepiej mógł ujrzeć, zawołał doń Bóg: «Mojżeszu, Mojżeszu!» On zaś odpowiedział: «Oto jestem».
Rzekł mu Bóg: «Nie zbliżaj się tu! Zdejmij sandały z nóg, gdyż miejsce, na którym stoisz, jest ziemią świętą».
Powiedział jeszcze Pan: «Jestem Bogiem ojca twego, Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba». Mojżesz zasłonił twarz, bał się bowiem zwrócić oczy na Boga.
Pan mówił: «Dosyć napatrzyłem się na udrękę ludu mego w Egipcie i nasłuchałem się narzekań jego na ciemięzców, znam więc jego uciemiężenie.
Zstąpiłem, aby go wyrwać z ręki Egiptu i wyprowadzić z tej ziemi do ziemi żyznej i przestronnej, do ziemi, która opływa w mleko i miód».
Mojżesz zaś rzekł Bogu: «Oto pójdę do Izraelitów i powiem im: Bóg ojców naszych posłał mnie do was. Lecz gdy oni mnie zapytają, jakie jest Jego imię, to cóż im mam powiedzieć?»
Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: «Jestem, który jestem». I dodał: «Tak powiesz synom Izraela: Jestem posłał mnie do was».
Mówił dalej Bóg do Mojżesza: «Tak powiesz Izraelitom: Pan, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia».

Księga Psalmów 103(102),1-2.3-4.6-7.8.11.

Błogosław, duszo moja, Pana
i wszystko, co jest we mnie, święte imię Jego.
Błogosław, duszo moja, Pana
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.

On odpuszcza wszystkie twoje winy
i leczy wszystkie choroby,
On twoje życie ratuje od zguby,
obdarza cię łaską i zmiłowaniem.

Dzieła Pana są sprawiedliwe,
wszystkich uciśnionych ma w swojej opiece.
Drogi swoje objawił Mojżeszowi,
swoje dzieła synom Izraela.

Miłosierny jest Pan i łaskawy,
nieskory do gniewu i bardzo cierpliwy.
Bo jak wysoko niebo wznosi się nad ziemią,
tak wielka jest łaska Pana dla Jego czcicieli.

Pierwszy list do Koryntian 10,1-6.10-12.

Nie chciałbym, bracia, byście nie wiedzieli, że nasi ojcowie wszyscy co prawda zostawali pod obłokiem, wszyscy przeszli przez morze
i wszyscy byli ochrzczeni w imię Mojżesza, w obłoku i w morzu;
wszyscy też spożywali ten sam pokarm duchowy
i pili ten sam duchowy napój. Pili zaś z towarzyszącej im duchowej skały, a skałą był Chrystus.
Lecz w większości z nich nie upodobał sobie Bóg; polegli bowiem na pustyni.
Stało się zaś to wszystko, by mogło posłużyć za przykład dla nas, abyśmy nie byli skłonni do złego, tak jak oni zła pragnęli.
Nie szemrajcie, jak niektórzy z nich szemrali – i zostali wytraceni przez dokonującego zagłady.
A wszystko to przydarzało się im jako zapowiedź rzeczy przyszłych, spisane zaś zostało ku pouczeniu nas, których dosięga kres czasów.
Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł.

Ewangelia wg św. Łukasza 13,1-9.

W tym czasie przyszli jacyś ludzie i donieśli Jezusowi o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar.
Jezus im odpowiedział: «Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, iż to ucierpieli?
Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie.
Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jeruzalem?
Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie».
I opowiedział im następującą przypowieść: «Pewien człowiek miał zasadzony w swojej winnicy figowiec; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł.
Rzekł więc do ogrodnika: „Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym figowcu, a nie znajduję. Wytnij go, po co jeszcze ziemię wyjaławia?”
Lecz on mu odpowiedział: „Panie, jeszcze na ten rok go pozostaw, aż okopię go i obłożę nawozem;
i może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz go wyciąć”».


Fragment liturgicznego tłumaczenia Biblii Tysiąclecia, © Wydawnictwo Pallottinum
By codziennie mogli Państwo otrzymywać tekst Ewangelii, prosimy się zarejestrować : ewangelia.org

Pierwsze czytanie

Pierwsze czytanie na każdy dzień daje wgląd w Stary Testament, który jest fundamentem tradycji chrześcijańskiej. Te fragmenty ukazują różne aspekty wiary, historii narodu Izraela oraz proroków zapowiadających nadejście Mesjasza. Dzisiaj mogą być to słowa, które pomogą zrozumieć, jak Bóg prowadził swój lud i jakie nauki możemy wyciągnąć na nasze życie. Niech pierwsze czytanie stanie się refleksją, która umocni twoją wiarę.

Psalm responsoryjny

Psalm responsoryjny jest odpowiedzią wiernych na Słowo Boże. To moment liturgii, kiedy słowa psalmów Dawida są recytowane lub śpiewane, pomagając w kontemplacji Boskich tajemnic. Psalm na ten dzień odzwierciedla emocje, zaufanie i modlitwy wychodzące z serca człowieka szukającego Boga. Przez psalm możemy dziękować, prosić o wsparcie lub wyrażać nasze uwielbienie.

Drugie czytanie

Drugie czytanie zazwyczaj pochodzi z Nowego Testamentu, często z Listów Apostolskich. Te teksty, pełne nauk świętych apostolskich, pomagają zrozumieć głębię chrześcijańskiej doktryny oraz zastosować ją w praktyce. Drugie czytanie każdego dnia może dostarczyć inspiracji do głębszej relacji z Jezusem i poszerzenia wiedzy teologicznej. Jest to ważny element, który łączy dzień powszedni z życiem duchowym.

Ewangelia

Ewangelia według dnia jest szczytem czytań liturgicznych. Te fragmenty życia i nauk Jezusa Chrystusa stanowią centralny punkt refleksji dla każdego wierzącego. Słuchając Ewangelii każdego dnia, mamy okazję zanurzyć się w życie i przesłanie Jezusa, które prowadzi nas ku zbawieniu. Niech Ewangelia na dziś stanie się dla ciebie wskazówką i drogowskazem w codziennym życiu duchowym.